İspanyolca olarak bilinen Chihuahua  en küçük köpek türü olup adını Meksika’daki Chihuahua eyaletinden almaktadır. Chihuahuas köpeği büyüklük, kafa şekli, renk ve kürk uzunluğu itibariyle önemli değişiklikler göstermektedir.

 

Bu köpek türüne yönelik cins standartlarında genellikle bir boy uzunluğu belirtilmemekte olup sadece ağırlık ve vücut organlarının genel oranlarına ilişkin açıklamalar belirtilmektedir. Genel olarak bu köpek türünün yüksekliği 15 ile 23 cm (6 -9 inç)   arasında değişmekte olup ancak bazı köpekler 30-38 cm’ ye kadar (12-15 inç) büyüyebilmektedirler. Hem İngiliz hem Amerikan tür/cins standartlarında bir Chihuahua köpeğinin bu köpek kategorisine girebilmesi için 2.7 kg daha ağır olmaması gerektiği belirtilmektedir.

 

 

 

Köpeğin sahibinin mizacı/huyu yavru köpeğin mizacında farklılığa yol açabilmektedir. Kızdırılan Chihuahua köpekleri saldırmak üzere kolayca provoke edilebilmekte olup bu nedenle genel olarak küçük çocukların bulunduğu yuvalar için uygun olmayan köpekler niteliğindedir. Bu tür belirli bir kişiye karşı son derece sadık olma meyli taşıyan bir tür olup bazı durumlarda özellikle diğer insanlara ve hayvanlara karşı bu kişiyi aşırı bir şekilde korumaktadır. 13 ve daha yukarı yaşta olan çocuklar tarafından uygun bir şekilde yönetilmeleri halinde sahipleriyle birlikte yaşayabilmeye adapte olabilmektedirler. Diğer köpek türleriyle her zaman iyi geçinemeyen kendi hemcinslerini tutmakta olup çoğunlukla diğer Chihuahua köpeklerinin ya da diğer köpeklerle karışan Chihuahua köpeklerinin dostluğunu tercih etmektedir.