Satilik Maltese Terrier | Satilik Maltese Terrier İstanbul | Maltese Terrier | Maltese Terrier Fiyatları | Maltese Terrier Ozellikleri | Beyaz Maltese TerrierMaltese köpekleri süs köpeği olan küçük bir köpek türüdür. Köpeklerin orijini merkezi Akdeniz bölgesine dayanmaktadır. Bu köpek türü adını Malta Bölgesindeki Akdeniz Adasından almakta olup; bu isim bazen Melita adı verilen bir Sicilya kasabasına atıfla tanımlanmaktadır. Bu köpeğin özellikleri arasında hafif bir şekilde yuvarlak olan kafatası yapısı, kafa üzerinde parmak eninde olan bir çıkıntı, siyah büyüme büyüklüğünde olan bir burun ve kahverengi gözler mevcuttur. Köpeğin vücut yapısı, köpeğin yüksekliğini eşit ölçüde ikiye bölen sıkı bir yapıdadır, düşük kulakları (bazen) tüy yapısıyla birlikte Halo adı verilen koyu bir pigmentasyon yapısı çevrelemekte olup bu özellik Malta köpeklerine o kendilerine özgü olan görünümünü kazandırmaktadır. Güneş ışığına yeterli ölçüde maruz kalmamaları halinde soluk bir burun yapısı göze çarpmakta ve burun pembeleşmekte ve hafif kahverengileşmektedir. İşte bu çoğunlukla Kış Burnu (Winter Nose) olarak bilinen bir özellik olup bu köpek türünün güneş ışığına daha fazla maruz kalmasıyla birlikte çoğunlukla burun yapısı yeniden siyahlaşmaktadır.

 

Köpeğin kürkü uzun ve ipeğimsi bir yapıya sahiptir. Bazı Maltese köpeklerinin kıvırcık bir tüy yapısı olabilmekte, bu çoğunlukla bir kusur olarak kabul edilmektedir. Kürk rengi açık beyazdır.

Köpeğin kulakların üzeri soluk bir fildişi rengine sahiptir. Bazı standartlara göre hafif sarı renklerin olduğu bütünüyle beyaz bir kürk yapısı uygun görülmektedir.

 

Maltese köpekleri, tüyünü dökmemeleri nedeniyle köpek alerjisi olan kişiler için iyi bir seçenektir. Bazı insanlar, bu köpeklerin kısa kürk yapısına sahip olan türünü tercih etmektedirler. Maltese köpeklerine yönelik en yaygın özelliğe “puppy cut” adı verilmekte olup bu özellik tipik olarak bir inçten daha az olmak üzere bütün vücudu boylamasına ikiye bölmektedir. Erişkin Maltese köpekleri tür standartlarına göre yaklaşık olarak 3-10 (1.4 to 4.5 kg) ağırlığında olup genel olarak 5-8 lbs arasında değişmektedirler. Maltese köpekleri sevimli, insanlara refakat eden köpekler olup son derece canlıdırlar. Oyunu seven bu köpekler yaşlı olsalar bile, yüksek bir enerji seviyesine sahiptirler. Bazı malta köpekleri küçük çocuklara karşı aksi/huysuz olup bu nedenle küçük çocuklarla oynarken denetim halinde tutulmalıdırlar. Ancak bu köpeklerin genç bir yaşta eğitilerek sosyalleştirilmeleri köpeklerin bu aksilik/huysuzluk özelliğinin azalmasına yol açmaktadır. İnsanları seven bu köpekler, insanların yakınında olmayı tercih ederler (32). Maltese köpekleri ev içerisinde son derece aktif köpekler olup kapalı mekânları tercih eden bu köpekler küçük avluların/bahçelerin olduğu yerde oldukça iyi özellikle göstermektedirler.