Satilik Shih Tzu | Satilik Shih Tzu İstanbul | Shih Tzu | Shih Tzu Fiyatları | Shih Tzu Ozellikleri | Beyaz Shih Tzu | Teacup Shih TzuBir shih tzu köpeği aynı zamanda Krizantem köpeği olarak da bilinmektedir, Shih tzu köpeği ipeğimsi tüyleriyle ağırlığı 5–7.25 kilogram (11.0–16.0 lb) bir süs köpeğidir. Bu köpek türünün tam orijini bilinmemekle birlikte Tibet’ten gelmiş olduğu, daha sonra Çin’ de yetiştirilmiş olduğu düşünülmektedir.

 

Shih tzu  köpekleri aynı zamanda tüylerini dökmeyen akıllı köpekler olarak da bilinmektedir. Bu köpekler kısa burun yapısı olan ve geniş koyu gözleri olan dayanıklı küçük köpeklerdir.

Yumuşak ve uzun iki kat kürkleri olup kürk uzunluğu hayvanın arka bölümünden 26.7 cm (1012 inç.)’ den uzun olmayıp ideal ağırlıkları 4.5 ile 7.3 kg (10 ile 16 lbs) arasındadır. Düşük kulaklar, uzun tüylerle kaplanmış olup uzun tüyler hayvanın arka tarafına adeta bir bukle yaparak dökülmektedir.

Her ne kara bir Shih Tzu köpeğinin mizacı köpekten köpeğe değişiklik gösterse de, bu türün sahiplerine karşı sevecen, sağdık, dışa dönük ve teyakkuzda olan bir mizacı vardır. Shih Tzu köpeklerinin temel komutlarına uymalarını sağlamak amacıyla, eğitim ve uygun sosyalleştirme egzersizleri genç bir yaşta başlamalıdır zira Shih Tzu köpekleri eğitim konusunda inatçıdırlar. Her ne kadar dikkati ve aktif özelliği nedeniyle Shih Tzu köpekleri mükemmel bekçi köpekleri olsalar da özellikle bu amaca yönelik olarak üretilmemektedirler.

Shih Tzu köpeklerini düzenli olarak temizlemek ve bu hayvanların gözlerini kontrol etmek son derece önemlidir. Bazı köpeklerin göz etrafında aşırı salgıya yol açan alerjileri vardır. Yaşlı Shih Tzu köpeklerinin cerrahi operasyonla düzeltilemeyecek olan katarak geliştirdiği bilinmektedir. Tedavi edilmemesi halinde kataraktın gelişmiş olduğu göz kör olabilmektedir. Ayırt edici nitelikte olan geniş gözler kolay bir şekilde çizilebilmekte olup buda ülsere yol açabilmektedir. Köpek gözünün yaralanması halinde normalde gözünü kapamakta ve ve aşırı gözyaşı dökebilmektedir. Bu nedenle bu tür durumlarda, köpeğin veterinere götürülmesi en iyisidir. Göz ülserlerine yönelik en yaygın tedavi göz damlaları şeklindedir.