web analytics

Bilmeniz Gerekenler

Pomeranian Irkı

Sadık, oyuncu ve sevecen bir kişiliğe sahiptir. Bu zarif, hassas, küçük köpekler Spitz soyundan gelmektedir ve güzel kabarık tüyleriyle tanınırlar.

Pomeranian köpekler eğlenceli, oyuncu ve arkadaş canlısı doğaları nedeniyle aileler için harika bir yaşam arkadaşıdır ve boyutları sayesinde şehir hayatı için çok uygundur. Çocuklarla da arası oldukça iyi olan Pomeranian, çok zeki ve numaraları öğrenmekten zevk alan bir ırktır.

Karakteri: Oyuncu, dışa dönük, zeki, dost canlısı, sosyal aktif.

Ortalama Yaşam Süresi: 12-16 yıl

Renkler: Beyaz, siyah, krem rengi, merle, particolor, yuruncu, kahverengi

Pomeranian Bakımı

Bakımı zor olan bir köpek ırkı değildir ancak biraz yiyecek seçme eğilimindedirler. Aktif doğaları sayesinde obezlik pek görülmez. En çok bakım gerektiren kısmı tüyleridir. Çift katmanlı olan kürkleri haftada en az 3 kez bakım (tarama) gerektirir. Hatta tüy dökme dönemlerinde günlük tarama gerekli olabilir.

Küçük olmalarına rağmen Pomeranian’lar düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu ırk için sık banyo tavsiye edilmemektedir.

Pomeranian köpeklerde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de diş sağlıdır. Haftada en az 2 kez diş fıçalaması tavsiye edilir.

Pomeranian Eğitimi

Bu küçük ırk tatlı olduğu kadar zekidir. Küçük bir beden yapısına sahip olan Pomeranian ırkı genelde ev içerisinde tuvalet eğitimi tercih eder. İçeride tuvalet eğitimi olarak isimlendirilen bu eğitim biçiminde tüm eğitimlerde olduğu gibi sabır, sevgi ve disiplin önemlidir.

Evde tuvalet eğitiminde öncelikle köpeğin tuvalet kullanacağı alan belirlenmeli, çiş pedi, alan sınırlamak için kullanılarak çit ve pedin üzerine sıkılarak çiş spreyi bu süreci daha hızlı çözmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır. (çiftliğimizde yetiştirilen yavrularımızın tamamının başlangıç seviyesinde tuvalet eğitimleri mevcuttur)

Temel itaat eğitim süreci 8 haftadan itibaren başlayabilir. Bu eğitimde otur komutu, yat komutu, bekle komutu, hayır komutu, aferin komutu, gel komutu gibi temel itaatler öğretilir. Bu eğitim sayesinde köpek sahibi ile daha uyumlu bir yaşam sürecek ve sosyal ortamlarda karşılaşabilecek sorunlara karşı sahibi direkt olarak bir komut ile müdahale edebilecektir.

Pet Uzmanlarımız

İşini tutkuyla yapan, deneyimli ve konularında uzman ekibimizle yavru sahiplenme sürecinizin her aşamasında yanınızdayız..