Satilik İran Kedisi Yavruları İstanbul | Satilik İran Kedisi | İran Kedisi |İran Kedisi Fiyatları | İran Kedisi Ozellikleri | Beyaz İran Kedisiİran kedisi yuvarlak yüzü ve kısa ağzıyla bilinen uzun tüylü bir kedi cinsidir. İngiltere’de bazen Uzun tüylü veya Uzun Tüylü İran Kedisi olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca Orta Doğuda Shiraz veya Shirazi olarak bilinmektedir.

 

Gösteri kalitesine sahip bir İran Kedisi aşırı uzun tüylere ve ince bir kürke, kısa bacaklara, geniş bir kafaya ve birbirinden uzakta kulaklara, geniş gözlere ve aşırı küçük bir ağza sahiptir. Cins orijinal olarak kısa ağızlıdır ancak zaman içerisinde bu özellik bilhassa Kuzey Amerika’da aşırı derecede abartılmıştır.İran kedileri görsel olarak herhangi bir renk ya da beneğe sahip değildir.

 

İran Kedileri genellikle sessiz bir kedi cinsi olarak tanımlanır. Tipik olarak durağan yapıdadır, ev hayatına oldukça iyi şekilde adapte olur. Himalayanlar Siyam özelliklerinin etkisi nedeniyle daha aktif olma eğilimindedir. Kedi sahiplerinin kedilerinden beklentilerinin karşılaştırıldığı bir çalışmada, İran Kedileri sahiplerine karşı kapalı olmaları ve sevecenlikleri, yabancılara karşı dost canlısı olmaları, temizlikleri, tahmin edilebilmeleri, ses çıkarabilmeleri ve gıdalardaki aşırı seçicilikleri ile ilgili safkan olmayan kedilerden daha yüksek not almışlardır.