Satilik Cavalier King Charles Yavruları İstanbul | Satilik Cavalier King Charles | Cavalier King Charles Fiyatları | Cavalier King Charles OzellikleriCavalier King Charles Spaniyel Köpeği, Kennel Klubü ve Amerikan Kennel Klubü tarafından süs köpeği olarak sınıflandırılmış olan küçük bir İspanya köpeğidir Aynı zamanda orijinini bulmuş olduğu birleşik Krallık’ ta en popüler olan cinslerden/türlerden biridir. 2000 yılından beri ABD’ deki popülaritesi giderek artmakta olup Amerika Birleşik Devletlerinde en popüler 18. Safkan tür olarak kabul edilmektedir (2013 Kayıt İstatistiği) İpeğimsi düz bir kürk yapısı vardır.

 

Bu tür son derece sevecen, oyunu seven, oldukça sabırlı ve insanları mutlu etmeye istekli bir türdür. Bu nedenle bu tür köpekler çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi geçinmektedirler.

Spaniyel köpekleri daha büyük olan köpeklerle sosyalleşme konusunda çekingen değildirler. Hemen hemen her türlü ortama aileye kolayca adapte olabilmekte olup, bu itibarla gerek kent yaşamı gerekse kırsal yaşam için uygun köpekler niteliğindedirler. Kendilerinden daha büyük ve daha küçük köpeklerle kaynaşabilmek yetenekleri diğer köpeğin/köpeklerin eğitilmeleri koşuluyla birden fazla türle bir evde yaşamak üzere bu köpekleri ideal kılmaktadırlar.

Spaniel köpekleri aktif ve sportif köpeklerdir. Bu köpekler, showlarda başarılı köpekler olup, sadakatleri ve çeviklikleri ve tatlı/Müşvik mizaçları nedeniyle mükemmel terapi köpekleridir.

Bu tür değişik egzersiz uygulamalarına adapte olan bir tür olup uzun yürüyüşlere çıkınca mutlu olmaktadır. Aynı zamanda “kuru göz’’ olarak bilinen Keratokonjuktivit (kornea ve konjunktiva iltihabı) Spaniel köpeklerinde yaygın olarak bulunan bir rahatsızlıktır, bu rahatsızlığın ana sebebi göz yaşı üretimini azaltan köpeğin lakrimal bezlerinde (ter bezlerinde) oluşan otoimmun bir rahatsızlıktır.

 

Köpekler nedeniyle geçen hastalıklara ilişkin veritabanına göre bu rahatsızlık sürekli tedaviyi gerektirmekte olup tedavi edilmemesi hali kısmi veya mutlak körlükle sonuçlanabilmektedir . Bu rahatsızlık zaman içerisinde azabilmekte veya iyileşebilmektedir.